Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/zsmuz/domains/zsmuz.tarnow.pl/public_html/old/inc/includes.inc on line 191 Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/zsmuz/domains/zsmuz.tarnow.pl/public_html/old/inc/includes.inc on line 195 Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/zsmuz/domains/zsmuz.tarnow.pl/public_html/old/inc/includes.inc on line 197 Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/zsmuz/domains/zsmuz.tarnow.pl/public_html/old/inc/includes.inc on line 199 Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/zsmuz/domains/zsmuz.tarnow.pl/public_html/old/inc/includes.inc on line 201 zsmuz.tarnow.pl - Nasza szkoła - Historia szkoły Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/zsmuz/domains/zsmuz.tarnow.pl/public_html/old/inc/hpage.inc on line 135

  Zespół Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów, tel. (014) 621 04 08, e-mail: szkola.muzyczna.tarnow@wp.pl   
ZSM

Zamknij Nasza szkoła

Zamknij Rekrutacja

Zamknij Świetlica

Zamknij Pedagog

Zamknij Zamówienia publiczne

Zamknij Zastępstwa

Zamknij Projekty i programy

Zamknij Rada Rodziców

Zamknij Informacje dla rodziców

Zamknij Organizacja roku szkolnego

Sekcje
Licznik

   odwiedzający

   odwiedzających online

Informacje
By otrzymywać wieści na email zapisz się na newsletter.
Zapisz
Wypisz
Zapisany
( nikt )

Snif !!!
Webmaster - Info
Nasza szkoła - Historia szkoły

HISTORIA ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH W TARNOWIE

      Początki zorganizowanego ruchu muzycznego w Tarnowie sięgają II połowy XIX w. W roku 1869 powstało Towarzystwo Muzyczne, które w statucie miało zapisane, że „celem tego towarzystwa jest kształcenie w muzyce przez założenie szkoły muzycznej i przez ćwiczenie pod kierunkiem znawców”.
      Idea utworzenia w mieście szkoły muzycznej została zrealizowana w 1912 roku, gdy powołano Instytut Muzyczny, czyli szkołę muzyczną, w której kształcono młodzież w klasach fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli i śpiewu.
      W okresie dwudziestolecia międzywojennego prowadzony przez tarnowskie Towarzystwo Muzyczne Instytut Muzyczny stanowił ważny element życia kulturalnego miasta. Profesorowie i uczniowie szkoły organizowali koncerty i popisy, popularyzując edukację muzyczną.
      Po II wojnie światowej podjęto starania o utworzenie państwowej szkoły muzycznej w Tarnowie. Pomysłodawcą i zapalonym entuzjastą tego zamierzenia był Stanisław Rzepecki, organizator i pierwszy dyrektor szkoły.
      20 kwietnia 1945 roku rozpoczęła funkcjonowanie prywatna szkoła muzyczna, która zajęła przyznany przez Urząd Miejski lokal przy ulicy Mickiewicza 6. Dyrekcja szkoły czyniła starania o upaństwowienie placówki. W roku 1952 Minister Kultury i Sztuki dokonał upaństwowienia szkoły, która od dnia 1 września 1952 roku zaczęła działać jako Państwowa Szkoła Muzyczna w Tarnowie. Dyrektorem szkoły został Roman Masztelarz, który pełnił funkcję do roku 1968. W tym czasie szkoła nabyła budynek przy ulicy Mickiewicza 7, a jej oferta edukacyjna została poszerzona o utworzone w 1953 roku Społeczne Ognisko Muzyczne. Podjęto także starania o utworzenie podstawowej szkoły muzycznej oraz nadanie istniejącej szkole patrona, związanego z regionem tarnowskim wybitnego pianisty, kompozytora i męża stanu, Ignacego Jana Paderewskiego.
      W roku 1968 stanowisko dyrektora szkoły objął Roman Zubek, który sprawował funkcję do roku 1992.
W roku 1973 Minister Kultury i Sztuki nadał Państwowej Szkole Muzycznej I st. imię I. J. Paderewskiego.
W roku 1976 powołano Państwową Szkołę Muzyczną II st., a następnie obie szkoły otrzymały nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie. Zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z roku 1979 w Tarnowie została powołana Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st., która przyjęła nazwę Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej. W roku 1987 utworzono Liceum Muzyczne. W roku 1989 został powołany Państwowy Zespół Szkół Muzycznych, w skład którego weszły cztery istniejące państwowe szkoły muzyczne.
      W roku 1992 na emeryturę odszedł dyrektor Roman Zubek. Nowym dyrektorem szkoły został Włodzimierz Siedlik. Jego następcą na tym stanowisku została w roku 1996 Maria Prokopowicz-Zawadzka, która pełniła funkcję do roku 2008. W 1998 roku szkoły tworzące Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie uzyskały status szkół samorządowych. W roku 1999, w związku z reformą systemu edukacji, w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie powstały Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st., które zastąpiły szkołę podstawową i liceum muzyczne. W 2003 roku Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie otrzymał imię I. J. Paderewskiego oraz prawo do posiadania sztandaru a od roku 2006 ma nową siedzibę przy ulicy Lippóczy'ego 4.
      W roku szkolnym 2008/2009 obowiązki dyrektora pełnili kolejno Wacław Smoliński i Marzenna Strach. W roku 2009 stanowisko dyrektora szkoły objął Andrzej Komorowski.


Data utworzenia: 16/12/2007 @ 13:03
Ostatnie zmiany: 04/09/2009 @ 10:45
Kategoria : Nasza szkoła
Strona czytana 167 razy


podgląd wydruku podgląd wydruku     Wersja do druku Wersja do druku


cadeau.gif

Zespół Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie
uczestniczy w Programie "Rozwój Szkolnictwa Artystycznego",
priorytet "Instrumenty dla szkolnictwa artystycznego",
dotyczącym zakupu nowych instrumentów muzycznych dla szkoły.

Zakup instrumentów jest dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Urzędu Miasta Tarnowa.

 

 

Zespół  Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Tarnowie uczestniczy w Programie „Rozwój Infrastruktury Kultury”,
priorytet „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”,
dotyczącym wykonania dokumentacji projektowej na zadanie:
„Lux Acoustica – projekt kompleksu przy ZSM w Tarnowie”

Wykonanie dokumentacji projektowej budowy sali koncertowej
jest dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Tarnowa.

 

 


Nasza szkoła
Godziny lekcyjne


  I      -   8.00-8.45
  II     -   8.50-9.35
  III    -   9.40-10.25

  IV   -  10.40-11.25
  V    -  11.30-12.15
  VI   -  12.20-13.05
  VII  -  13.30-14.15

  VIII -  14.20-15.05
  IX   -  15.10-15.55

Fatal error: Call to undefined function SearchOption() in /home/zsmuz/domains/zsmuz.tarnow.pl/public_html/old/inc/boxsearch.inc on line 46