zsmuz.tarnow.pl

Start  Aktualności  Pliki  Odnośniki  Przesłuchania CEA 
Patron szkoły

"Zespół Szkół Muzycznych - patron - Ignacy  Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski (1860 -1941)


     Ignacy Jan Paderewski jest jedną z najwybitniejszych i najważniejszych postaci w historii Polski. Jego działalność jako kompozytora i pianisty, a zarazem polityka, męża stanu czy wreszcie hojnego filantropa - wyróżniała go spośród grona największych osobowości świata kultury i polityki pierwszej polowy ubiegłego wieku nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Paderewski urodził się 6 listopada 1860 roku w Kurylówce na Podolu. Studia rozpoczął w roku 1872 w konserwatorium w Warszawie, gdzie sześć lat później został nauczycielem w klasie fortepianu. W roku 1881 wyjechał na dalsze studia do Berlina, gdzie u F. Kietla uczył się kompozycji, a następnie udał się do Wiednia, aby pod okiem T. Leszetyckiego doskonalić swoje umiejętności gry na fortepianie. Tam tez w roku 1887 zadebiutował jako pianista, zdobywając światową sławę. Następnych dziewięć lat spędził podróżując i koncertując po całej Europie, Australii, Amerykach i Afryce. W końcu na stale osiedlił się w roku 1896 w Riond Bosson w szwajcarskim Morges. Sześć lat później wyjechał do Stanów Zjednoczonych.
     Właśnie tam rozpoczął działalność polityczną. Dla Polski - nieobecnej przez 123 lata (1795- 1918) na politycznych mapach Europy - zasłużył się Paderewski również jako polityk. Wielki mąż stanu, przyjaciel wybitnych artystów, pisarzy, polityków uparcie pracował na rzecz przywrócenia niepodległości ojczyzny.
Pod koniec I wojny światowej, kiedy 5 sierpnia 1917 roku został utworzony w Lozannie Komitet Narodowy Polski (KNP), polski kompozytor został jego czynnym działaczem. Jego starania w Waszyngtonie przyniosły rezultaty: w 1918 roku prezydent Wilson w trzynastym punkcie swojego orędzia zmierzającego do zakończenia wojny w Europie ogłosił, że na nowo powinno zostać utworzone państwo polskie, zasiedlone przez rdzennie polską ludność, posiadające dostęp do morza. 29 sierpnia 1918 roku wydany został dekret o anulowaniu traktatów rozbiorowych naszych ościennych sąsiadów, 3 czerwca zaś ogłoszone zostało uchwałą Konferencji Międzysojuszniczej utworzenie Państwa Polskiego. Po I wojnie światowej Ignacy Jan Paderewski stanął na czele rządu, a jego gabinet konsekwentnie realizował program obrony granic i zgodnej współpracy z sąsiadującymi z Polską krajami. Jako polski premier i równocześnie minister spraw zagranicznych podpisał 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski, na mocy którego w granicach Polski znalazły się Wielkopolska i Pomorze Gdańskie. Było to o wiele mniej, niż chcieli polscy delegaci, niemniej ziemie te stanowiły zalążek odrodzonego Państwa Polskiego. W latach 1920-1921 był stałym przedstawicielem Polski w Lidze Narodów. W roku 1921 Paderewski wycofał się z polityki. Powrócił do niej jednak po dwudziestu prawie latach w czasie II wojny światowej, kiedy w roku 1940 został przewodniczącym Rady Narodowej w Londynie - emigracyjnego parlamentu polskiego.
     Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku. Pochowane na cmentarzu Arlington w Waszyngtonie prochy, zostały w roku 1992 sprowadzone do Polski i złożone w Katedrze w Warszawie.
Ignacy Paderewski był nie tylko politykiem, ale przede wszystkim wspaniałym artystą i filantropem.
Zyskał sławę jednego z największych pianistów, a jego kariera wirtuoza trwała ponad 50 lat, jego recitale zaszczycały swą obecnością koronowane głowy Europy. Mapa podróży koncertowych Paderewskiego obejmowała kraje całej Europy, obydwu Ameryk i Południowej Afryki, a także Australię, Nowa Zelandię i Tasmanię. Artysta z pasją oddawał się nie tylko wykonywaniu, ale i komponowaniu muzyki. Jego utwory utrzymane są w stylistyce neoromantycznej, często przybierają formy klasyczne, pojawiają się w nich także formy taneczne, takie jak mazury, kujawiaki czy krakowiaki. Zakochany w przyrodzie polskich Tatrach, zbierał melodie Podhala, by stworzyć z nich "Album Tatrzański"- zbiór utworów na fortepian inspirowanych twórczością ludową. Akcenty góralskie w twórczości wielkiego kompozytora znajdziemy również w operze "Manru"(1901 r.) oraz skomponowanym dla Heleny Modrzejewskiej "Krakowiaku Fantastycznym". Inne słynne utwory Paderewskiego to: "Koncert fortepianowy a-moll opus 17"(z 1888 roku), "Sonata fortepianowa es-moll opus 21"(1903 r.), "Wariacje fortepianowe es-moll opus 23"(1903 r.) oraz cykl "Pieśni" do poezji C. Mendesa (1903 r.).
     Paderewski - filantrop wspierał idee budowy nowoczesnego sanatorium dla gruźlików pod Giewontem. Pomagał finansowo organizacji Zakopiański Dom Zdrowia Bratniej Pomocy oraz Muzeum Tatrzańskiemu.
W roku 1910 ufundował w Krakowie Pomnik Grunwaldzki upamiętniający pięćsetną rocznice bitwy pod Grunwaldem (14 lipca 1410 roku). W czasie I wojny światowej współorganizował ochotnicze oddziały polskie w USA oraz wraz z Henrykiem Sienkiewiczem założył Komitet Pomocy Polakom Ofiarom Wojny w Vevey i Polish Relief Found w Londynie.


Data utworzenia: 08/06/2008 @ 11:48
Ostatnie zmiany: 08/06/2008 @ 12:21
Kategoria : Nasza szkoła
Strona czytana 639 razy

up Góra up

Zespół Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów, tel. (014) 621 04 08, e-mail: szkola.muzyczna.tarnow@wp.pl
Site powered by GuppY - Š 2004-2007 - CeCILL Free License
Strona załadowana w 0.01 sekundę